Toto sú kandidáti na post francúzskeho prezidenta. Kto z nich vyhrá?

Najviac proeurópsky kandidát je Macron. Mélenchon sa snaží osloviť voličov rozsiahlou zmenou ústavy. Fillonovi zhatila cestu k prezidentskému úradu finančná kauza. Prieskumy zas fandia Le Penovej.

Paríž 23. apríla - Pred dnešným prvým kolom prezidentských volieb vo Francúzsku sa vo voličských preferenciách spomedzi celkového počtu 11 kandidátov na prezidenta presadila štvorica politikov, z ktorých každý má šancu dostať sa do druhého kola volieb.

Francoisovi Fillonovi zhatila cestu k prezidentskému úradu finančná kauza


Politický matador Francois Fillon sa uchádza o prezidentský post prvýkrát. Prekvapivý víťaz pravicových primárok bol favoritom prieskumov až do momentu, keď sa v médiách objavili informácie, že fiktívne zamestnával svojich rodinných príslušníkov.Fillon (63) je v politike už od 70. rokov minulého storočia a je členom pravicového bloku Republikáni (LR). V roku 1981 sa stal prvý raz poslancom dolnej komory parlamentu a neskôr bol aj senátorom, ministrom a premiérom. Vlani v novembri sa nečakane stal víťazom straníckych primárok, v ktorých zvíťazil nad populárnym expremiérom Alainom Juppém.Po primárkach bol favoritom na prezidentskú funkciu a v prieskumoch mal až 30-percentnú podporu. V januári sa v tlači objavila informácia, že údajne fiktívne zamestnával svoju manželku na poste poslaneckej asistentky. Hoci priznal, že ju zamestnával, súvisiace detaily viackrát zmenil a neskôr sa ukázalo, že mal zamestnávať aj svoje deti. V prieskumoch sa následne prepadol na tretie, respektíve štvrté miesto.Z hľadiska programu je ekonomicky najviac vpravo. Zrušil by zákonom stanovený 35-hodinový pracovný čas a dal by zamestnancom možnosť dohodnúť sa so zamestnávateľmi na dĺžke pracovného času. Navrhuje tiež posunúť dôchodkový vek z aktuálnych 62 na 65 rokov a prepustil by počas výkonu mandátu až pol milióna štátnych úradníkov.Za svoju prioritu označil boj s islamským extrémizmom. Presadzuje aj vytvorenie svetovej koalície proti terorizmu, ktorá by pozostávala z USA, EÚ, Ruska, Iránu, Turecka a štátov Perzského zálivu.Francúzov, ktorí odídu bojovať po boku islamských radikálov do Sýrie, by zbavoval občianstva. Počas kampane sľuboval, že v prípade zvolenia posilnení policajné a vojenské zložky.Podporuje harmonizáciu daní na európskej úrovni a inštitucionalizoval by riadenie eurozóny. Na druhej strane odmieta rozširovanie EÚ a členstvo Turecka. Medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ chce aj po brexite zachovať úzke vzťahy, najmä v oblasti obrany.

Vyslovil sa za vytvorenie európskej obrannej aliancie s vedúcou úlohou Francúzska a Nemecka a zvýšil by výdavky na obranu zo súčasných 1,78 na dve percentá HDP. Z EÚ mieni vytvoriť nezávislý mocenský celok, ktorý je rovnocenným partnerom USA, Ruska a Číny. V otázke migrácie by prijal kvóty na maximálny počet prijatých migrantov a posilnil by ochranu vonkajších hraníc EÚ.Trvá na dialógu s Ruskom, najmä v súvislosti s riešením vojnového konfliktu v Sýrii, ale kritizuje ruský politický systém, ktorý podľa neho nie je v súlade so západnou demokraciou. S Čínou by uzavrel strategické partnerstvo.Jasne sa vymedzuje voči svojim hlavným súperom. Emmanuela Macrona označil za pokračovateľa politiky súčasného prezidenta Francoisa Hollanda. Ekonomický program Marine Le Penovej by zas podľa neho Francúzsko zruinoval.Fillon vyrastal v meste Le Mans, kde získal záľubu v motošporte. Je milovníkom automobilových pretekov, v ktorých veľakrát priamo súťažil.

Marine Le Penová kandiduje už druhýkrát, prieskumy ju posielajú do druhého kola


Pôvodne advokátka Marine Le Penová sa postupne naplno ponorila do politiky. Stala sa líderkou Národného frontu (FN) a poslankyňou europarlamentu a teraz už druhýkrát kandiduje za prezidentku. Presadzuje ekonomický nacionalizmus a obnovenie kontrol na hraniciach Francúzska.Marine Le Penová (48) začala svoju profesionálnu kariéru ako advokátka a v roku 1998 vstúpila ako právna expertka do radov Národného frontu, ktorému vtedy ešte predsedal jej otec Jean-Marie Le Pen. Od roku 2004 je nepretržite poslankyňou Európskeho parlamentu. V roku 2011 nahradila otca na čele FN a rok nato kandidovala v prezidentských voľbách, v prvom kole získala takmer 18 percent hlasov.Le Penová ja podozrivá z údajného fiktívneho zamestnávania poslaneckých asistentov, ale odmieta vypovedať. Europarlament ju zbavil imunity vo vyšetrovaní týkajúceho sa fotografií brutálnych vrážd spáchaných takzvaným Islamským štátom (IS), ktoré zverejnila na sociálnej sieti Twitter.

Predsedníčka FN presadzuje odchod z eurozóny, návrat k franku a referendum o členstve v Únii. Chce zvýšiť obranné výdavky až na dve percentá HDP a vrátiť francúzsku štatút veľmoci so sebestačnou obranou.Presadzuje ekonomický nacionalizmus a podporu francúzskych firiem. Podporuje rozvoj a modernizáciu jadrovej energetiky. Zastrája sa, že v prípade víťazstva skoncuje so Schengenom a obnoví z bezpečnostných dôvodov hraničné kontroly.Cudzincov, ktorí spáchajú trestný čin, by Le Penová vyhosťovala. Na istý čas navrhuje úplne zastaviť i prílev legálnych migrantov do Francúzska a z dlhodobého hľadiska by obmedzila počet migrantov prichádzajúcich ročne do krajiny na 10.000.Po vnútroštátnej stránke navrhuje reformu ústavy - znížila by počet poslancov v oboch komorách parlamentu, počet regiónov a dožičila väčšiu ochranu francúzskemu historickému a kultúrnemu dedičstvu. Vek odchodu do dôchodku by znížila z aktuálnych 62 na 60 rokov.Le Penová avizovala, že v prípade víťazstva sa nemieni presťahovať do Elyzejského paláca, aby nemusela nútiť svoje deti k odchodu z domova.

Najviac proeurópsky kandidát je Emmanuel Macron


Emmanuel Macron sa sám označuje sa za tretiu možnosť popri pravici a ľavici. Voličov sa snaží presvedčiť tým, že je kandidátom zmeny a novou tvárou v politike. Najmladší z francúzskych kandidátov má za sebou pestrú kariéru.Macron (39) po štúdiu na prestížnej škole ENA (École nationale d'administration), ktorú študovalo viacero vrcholných francúzskych politických predstaviteľov, začal svoju kariéru v štátnej správe. Potom pracoval v banke Rothschild. V roku 2012 sa stal zástupcom generálneho tajomníka kancelárie prezidenta Francoisa Hollanda a o dva roky neskôr ministrom hospodárstva. V apríli 2016 založil vlastné politické hnutie Vpred! (En Marche!), opustil PS a v auguste podal demisiu a ohlásil prezidentskú kandidatúru.
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.